Informatyka klasa IV

ZADANIA DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Prace przesyłamy na adres:

Anna Elżbieciak: nauczycielzso12gliwice@gmail.com

Konsultacje z informatyki: wtorek: 14-15

Kontakt mailowy przez e-dziennik

Skype: nauczycielzso12gliwice@outlook.com

ZADANIE 01.04.2020

ZADANIE 25.03.2020

• Żaglówka  – pomaluj rysunek, nie zapominając o zamknięciu ich konturów.
  • Podwórko – dobierz odpowiednie narzędzie i wypełnij brakujące elementy.

ZADANIE 23-27.03.2020

• PARK – plik do pobrania  – użyjmy swej wyobraźni, niech przedsta­wiony na rysunku park zacznie się mienić wiosennymi barwami.

Jak pobrać załącznik:

Rysunek 1

Rysunek 2

Rysunek 3

Rysunek 4

Rysunek 5

Jak wysłać załącznik

Do e-maili możesz dodawać załączniki, np. zdjęcia i inne pliki.

1. Zaloguj się na swoim koncie Gmail.
  2. Kliknij Utwórz .
  3. Wypełnij pole Do nauczycielzso12gliwice@gmail.com
  4. Temat: np. zadanie domowe
  5. Kliknij Załącz .
  6. Kliknij Załącz plik.
  7. Wybierz plik, który chcesz załączyć.
  8. Wyślij

ZADANIE 16-20.03.2020

Szanowni Państwo!

jak już pisałam wcześniej zaczęliśmy zakładać konta mailowe, niestety ze względu na ograniczony czas, nie zdążyliśmy tego dokonać. Zwracam się w związku z tym do Państwa z prośbą o założenia konta mailowego z uczniem.
Po założeniu konta proszę, aby uczeń przesłała maila na mój adres: nauczycielzso12gliwice@gmail.com
Zadania uczniom będą przekazywane mailowo oraz umieszczane na stronie szkoły w zakładce Szkoła Podstawowa/Informatyka/Informatyka klasa IV, na adresy mailowe uczniów założone z Państwa pomocą. W przypadku pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.
Po utworzeniu konta, proszę o wyłączenie weryfikacji dwuetapowej. Pozwoli to na szybkie i bezproblemowe zalogowanie się w szkole na swoim koncie mailowym. Poniżej przesyłam instrukcję.
Wyłączanie weryfikacji dwuetapowej
1. Otwórz swoje konto Google.
2. W sekcji „Bezpieczeństwo” wybierz opcję Weryfikacja dwuetapowa. W razie potrzeby zaloguj się.
3. Kliknij Wyłącz.
4. Pojawi się wyskakujące okienko, które pozwoli Ci potwierdzić, że chcesz wyłączyć weryfikację dwuetapową. Kliknij Wyłącz.

Informatyka to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem informacji z użyciem komputerów.

W skład podstawowego zestawu komputerowego wchodzą:

1. jednostka centralna,
  2. monitor,
  3. klawiatura,
  4. mysz.

Wszystkie urządzenia komputerowe podłączone do komputera (tzw. urządzenia peryferyjne) dzielimy na wejściowe i wyjściowe.

Komputer pobiera dane z urządzeń wejściowych, a wyprowadza przetworzone informacje za pomocą urządzeń wyjściowych.

Pulpit – powierzchnia robocza na ekranie monitora widoczna po uruchomieniu komputera.

Ikona to znak graficzny (mały rysunek) z podpisem symbolizujący plik, katalog, skrót, dysk lub program.

Plik to zbiór danych, który ma nazwę i jest przechowywany na dysku.

Katalog – zawiera pliki, ale może też zawierać inne katalogi, czyli podkatalogi, w których znajdują się pliki i kolejne podkatalogi.

Ćwiczenia budowy drzew katalogów:

Grafika Paint

• Żaglówka
  • Podwórko
  • Liście
  • Aleja
  • Uruchom program PAINT. Pośrodku ekranu napisz (bądź narysuj) pierwszą literę twojego imienia. Dooko­ła rozmieść jej różne przekształcenia: odbij literę poziomo, pionowo, pochyl, zmień rozmiar. Zapisz swój rysunek jako plik EFEKTY.
  • Narysuj labirynt wymyślony przez siebie. W labiryncie powinno być wejście i wyjście, pomiędzy którymi istnieje przejście. Labirynt nie musi być skompli­kowany. Linią czerwoną zaznacz drogę od wejścia do wyjścia. Jeżeli pokazałeś drogę, to wymaż linię czerwoną i zapisz to ćwiczenie jako LABIRYNT.
  • Narysuj pięciolinię i umieść na niej klucz wiolinowy. Zapisz rysunek w pliku NUTY.