Aktualności

NOWOCZESNE PRZEDSZKOLE W BRZEZINCE JUŻ DZIAŁA!

Od lutego przedszkolaki z Brzezinki korzystają z nowego budynku przy ZSO nr 12. Do dyspozycji mają kompleksowo wyposażone sale, bezpieczne toalety oraz specjalną salę integracji sensorycznej. W planach jest jeszcze budowa nowego placu zabaw, zgodnie z projektem przygotowanym przez dzieci i rodziców. Z nowego przedszkola korzysta w sumie 100 najmłodszych gliwiczan.

Budowa nowego przedszkola przy ul. Płockiej 16 kosztowała ponad 9 mln złotych. Prawie 3,2 mln zł na ten cel udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2012, pozostałe koszty pokryto z miejskiego budżetu. Nowy obiekt o powierzchni 1,75 tys. m2 został połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem szkolnym.

Przedszkolne sale zostały kompleksowo wyposażone w meble, materiały dydaktyczne, zabawki, książeczki edukacyjne, bajki oraz materiały potrzebne do realizacji zajęć dodatkowych. W budynku została również przygotowana sala integracji zmysłów, tzw. sala sensoryczna, która jest odpowiedzią na potrzeby stymulowania małych dzieci i rozwijania zmysłów, motoryki małej i dużej, koncentracji i koordynacji ruchowej. W lutym do nowej siedziby przeniosło się 70 przedszkolaków z PM nr 43.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, prezydent Gliwic podjął decyzję o utworzeniu kolejnego oddziału dla najmłodszych.

W dodatkowym naborze przyjęto dwadzieścioro pięcioro 3- i 4-latków. Z kolei do grupy średniej doszło pięcioro przedszkolaków.

W placówce jest również realizowany projekt unijny pod nazwą „Przedszkole da Ci szansę – utworzenie dodatkowych miejsc w Przedszkolu Miejskim nr 43 w Gliwicach wraz z podwyższeniem jakości oferty edukacyjnej”. Jego koszt wynosi ponad 470 tys. zł, 85% środków na jego realizację Miasto Gliwice pozyskało z funduszy unijnych, pozostałe koszty zostały pokryte z miejskiego budżetu.

Dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych dzieci mają do dyspozycji nie tylko miejsca w przedszkolu, ale także dodatkowe zajęcia rozwijające, plastyczne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, umuzykalniające i ruchowe.

Ciekawostką, a jednocześnie uzupełnieniem powyższych zajęć, jest mini projekt edukacyjny, w ramach którego dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami zaprojektują swój własny plac zabaw, przeznaczony dla najmłodszych przedszkolaków. Ma on uzupełnić infrastrukturę rekreacyjną placówki i służyć przedszkolakom niezależnie od istniejącego już, szkolnego placu zabaw oraz nowego placu zabaw dla przedszkola wybudowanego w ramach unijnego projektu inwestycyjnego.