Aktualności

INNI, OBCY, TACY SAMI? WĘDRÓWKA PO KRAKOWSKIM ŻYDOWSKIM KAZIMIERZU I WIZYTA W MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA

W ramach poznawania innych kultur klasy VI wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Tak blisko Gliwic, a mieliśmy możliwość przeniesienia się w  dość egzotyczny świat. Najpierw żydowski Kazimierz z jego wąskimi uliczkami, synagogami, kirkutami, czyli  żydowskimi cmentarzami, koszernymi restauracyjkami, dziwnymi nazwami ulic i napisami w języku hebrajskim. Świetni krakowscy przewodnicy opowiadali nam o początkach życia Żydów na ziemiach polskich, o zwyczajach żydowskich i zasadach religii judaistycznej. Niektóre ciekawostki dotyczące zasad życia tego narodu szokowały naszych wychowanków.  Niestety, z 60 tysięcy Żydów, którzy stanowili 1/4  mieszkańców przedwojennej ludności Krakowa, po wojnie na skutek nazistowskiej eksterminacji ocalało niewielu (dziś gmina żydowska w Krakowie liczy kilkudziesięciu wyznawców),  dlatego widzieliśmy tylko żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego świata. 

            A skąd w Polsce Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, kraju tak od nas oddalonego? Sztukę japońską kolekcjonował pisarz i krytyk Feliks Jasieński, a jego zbiorami zafascynował się reżyser Andrzej Wajda.  Marzeniem Wajdy  było stworzenie w Krakowie centrum kultury japońskiej, ponieważ kolekcja licząca 6500 przedmiotów nie była wystawiana z braku miejsca. Założył w tym celu fundację i przeznaczył na wybudowanie nowoczesnego obiektu swą  nagrodę filmową Kioto, którą otrzymał w 1987 r.  Pozyskał także środki od władz Krakowa i Związków Zawodowych Kolei Wschodniej Japonii. I tak dzięki pasji i fascynacji dwóch ludzi mogliśmy poznać choć odrobinę  japońskich zwyczajów. Uczyliśmy się na warsztatach sztuki origami, pakowania prezentów w chusty tzw. furoshiki, a także starożytnej sztuki parzenia herbaty. A wszystko to w klimacie japońskiej kultury  i architektury nawiązującej do japońskich wzorów.

« 1 z 5 »