Wycieczki

W dniu 05.11.14 nastąpiło kolejne oczekiwane wydarzenie związane z kontynuacją naszego projektu „matematyczno – fizycznego” w Gimnazjum. Rano (o godz 6!) uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Miała ona- jak łatwo się domyślić -  charakter naukowy. Najpierw uczniowie mieli zajęcia warsztatowe w „Mieście Solnym” w Wieliczce. Sami budowali roboty, potem programowali „ich trasę”. Zabawy i nauki było przy tym sporo. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Uczniowie w trzech grupach zwiedzali różne pracownie. Naukowcy prowadzący te pracownie w przystępny i dowcipny sposób opowiadali o swojej pracy. Wszyscy obecni z ciekawością słuchali tych „mini – wykładów”, a niektórym uczniom udało się zabłysnąć wiedzą z tego zakresu! Następnie obejrzeliśmy film o historii odkrycia łańcucha DNA. Ten i jeszcze dwa inne filmy przekazano szkole (jak się domyślamy -  ku radości pań z biologii i chemii). Kolejnym etapem były odwiedziny Muzeum Inżynierii Miejskiej. I tu uczniowie mogli sami „poeksperymentować”, co bardzo im się podobało. Próbowaliście jeździć pojazdem o „kwadratowych kołach”? Zapewne nie. A nasi uczniowie tak! I było przy tym sporo śmiechu. Następnie wszyscy udali się na wystawę starych pojazdów: wagonów tramwajowych, samochodów, motocykli produkowanych w Polsce. Pani przewodnik ciekawie przedstawiła historię polskiej motoryzacji. Uczniowie, a szczególnie chłopcy nie mogli oczu oderwać od eksponatów. Potem wyczekiwany już posiłek i powrót do domu. Wycieczka podobała się uczniom. Naukę połączono z zabawą. Była tez okazja, by po drodze przyjrzeć się zabytkom Krakowa. Wawel, nawet wieczorem, jak zwykle zachwycał, ale smok udał się już na spoczynek…

 

 

 

W dniu 25.03.2014 wczesnym rankiem klasy I GD wyjechały na wycieczkę do W-wy w ramach projektu unijnego pt: "Korelacja przedmiotowa na lekcjach matematyki i fizyki". Wycieczka ta miała charakter naukowy i dlatego od godz 12 do 18 uczniowie i opiekunowie przebywali w Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie podzielili się na 2- lub 3-osobowe grupy, otrzymali karty pracy przygotowane przez p. Ciechanowską, nauczycielkę matematyki i fizyki i ruszyli do "naukowego boju". Praca ich polegała na przeprowadzeniu  i opisie eksperymentów (uczniowie decydowali jaki eksperyment im odpowiada) z wyznaczonych przez panią różnych działów nauki (w obecnej dobie różne dziedziny nauki wpływają na siebie, wspierają się i wzajemnie korzystają ze swojego dorobku). Zapewne rezultaty uczniowskich dociekań i pracy będą ciekawe i interesujące.

Ogrom przedstawionej w Centrum wiedzy wzbudza podziw i szacunek dla ludzkiej myśli. Panie opiekunki również złapały "naukowego bakcyla" i same też wykonały kilka doświadczeń. Pani G. Barszcz z pasją fotografa uwieczniała nasze działania.

Bardzo interesujący był seans w Planetarium, szczególnie film " Na skrzydłach marzeń". Pokazywał on konsekwencję ludzkiego dążenia do realizacji odwiecznego marzenia o możliwości latania. Oprócz strony naukowej ważny w tym filmie był też aspekt moralny np. jak okropne, straszliwe mogą być (lub są) efekty spełniania się pięknych marzeń.

Podsumowując można stwierdzić, że wycieczka była zarówno potrzebna jak i udana. Na pewno wzbogaciła wiedzę uczniów, a samodzielne eksperymentowanie może wzbudzi w niektórych uczniach pasję naukową. (I o to chodzi!)

PNWM

Gościmy

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.