Kapela Czerniakowska śpiewa znaną starą piosenkę o naszej stolicy:
Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić
Tutaj szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.
Uczniowie klasy 3bg i 3 bu postanowili sprawdzić to osobiście i 7 kwietnia udali się wraz z wychowawcami na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Oczywiście stolica przywitała nas korkami, ale po godzinie przebijania się przez centrum dotarliśmy do pierwszego punktu naszego programu – Łazienek królewskich. Spacerowaliśmy alejkami i słuchali, jak przewodnik opowiada nam o zamysłach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby uczynić z tego miejsca kulturalną, letnią rezydencję z galeriami obrazów, teatrami i amfiteatrami. Na każdym kroku przyroda zwiastowała wiosnę.
Później spacer po warszawskiej Starówce i śledzenie znaków tragicznych wojennych wydarzeń. I wreszcie najważniejszy punkt programu pierwszego dnia wycieczki- Muzeum Powstania Warszawskiego.
Chcemy być wolni i wolność sobie zawdzięczać.
Ta myśl przyświecała wszystkim tym, którzy 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęli powstanie warszawskie. Zwiedzamy jedno z najnowocześniejszych muzeów historycznych w Europie z przewodniczką kompetentną i pełną pasji. Jesteśmy wstrząśnięci i jednocześnie pełni podziwu dla warszawiaków. Bez historii powstania nie da się zrozumieć tego miasta. Słuchamy bijącego serca stolicy. Na koniec sesja zdjęciowa na motocyklu BMW R-12- pojeździe Wehrmachtu.
Drugi dzień pobytu w stolicy zaczynamy od atrakcji dla kibiców piłki nożnej- przejścia trasą piłkarza na Stadionie Narodowym. Oglądamy nie tylko stadion porażający swym ogromem, ale także całe zaplecze- szatnie piłkarzy, salę masażu, salę konferencyjną, w której nasi uczniowie wcielili się w selekcjonera kadry i piłkarzy i udzielili nam wywiadu, zaplecze dla dziennikarzy itd.
Kolejne miejsce to nowo otwarte Muzeum Katyńskie, którego projekt plastyczny i architektoniczny, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, świetnie współgra z tragiczną kartą historii katyńskiego mordu na Polakach i robi niesamowite wrażenie. I na zakończenie wycieczki wizyta w Wilanowie- podstołecznej rezydencji króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki. Kompleks pałacowy w Wilanowie to jeden z najcenniejszych pomników polskiej kultury artystycznej, który przetrwał ponad trzysta lat mimo niszczycielskich okresów zaborów, okupacji i wojen. Tutaj uczestniczymy w lekcji pt. Wnętrza pałacu i ich symbolika.
I tak w czasie naszej wędrówki po stolicy nie zgubiliśmy swego serca, jak mówi piosenka, ale odnaleźliśmy „ bijące serce Warszawy”.
Tekst i zdjęcia G. Borkiewicz-Barszcz